برندینگ چیست

برندینگ چیست
by

برندینگ چیست؟ این همیشه اولین سؤالی است که با شنیدن این کلمه در ذهن شما خطور می‌کند. تعاریف متعددی برای برندینگ وجود دارد و هرکدام می‌تواند برای شما یک معنای جدیدی را بیان کند که درنتیجه می‌تواند گیج‌کننده باشد. اما واقعاً برندینگ چیست؟ چند دهه قبل برندینگ به‌عنوان یک نام، شعار، سمبل یا طراحی استفاده می‌گردید که محصولات یا خدمات یک شرکت را معرفی می‌کرد. برند کلمه‌ای بود که باعث متمایز شدن محصولات یا خدمات از رقبا می‌گردید. امروزه برندینگ نسبت به قبل پیچیده‌تر شده است و ازاین‌رو در بازاریابی اهمیت ویژه‌ای پیداکرده است.برای آشنایی بیشتر با برندیگ با ما همراه باشید:

برند

برند 

برند احساس و ادراکی است که درباره یک محصول، یک ایده، یک فرد و یا یک سازمان در ذهن کاربران و مصرف‌کنندگان شکل میگرد.

برندینگ چیست؟

مطابق با تعریف انجمن بازاریابی آمریکا AMA هویت یک برند یا همان برندینگ مجموعه‌ای متشکل از اسم، لوگو، علامت یا مشخصه، طراحی، رنگ‌بندی و یا ترکیبی از آن‌هاست که برتری‌ها و خدمات هر تجارتی را هویت می‌بخشد. در عمل برندینگ تفاوت‌های شمارا با شرکت‌های دیگر مشخص می‌کند.
بنابراین برندینگ درباره رقابت بر سر مشتری و تشویق آن‌ها به انتخاب خدمات و محصولات شما در میان رقبا نیست، بلکه ایجاد ذهنیت و چشم‌انداز نسبت به تجارت خود در مشتریان است، تا جاییکه رفع نیازهای خود را درگرو مراجعه به شما بدانند.

فلسفه برند سازی امروزه گسترش فراوانی یافته است؛ به‌طوری‌که برای آن کمپین برند سازی ایجادشده است، که این کمپین برای ایجاد یک برند به نکات زیادی توجه می‌نماید، ازجمله جنبه‌های تصویری و حتی جنبه‌های شنیداری یک برند. حتی قسمت‌هایی بر روی تلفظ یک برند در زبان‌های مختلف مطالعه می‌نمایند تا برندی را انتخاب نمایند که در تمام زبان‌ها تلفظی یکسان داشته باشد. کارخانه کوکاکولا که دارای یکی از برندهای معتبر در دنیاست، قبل از انتخاب برند خود روی بسیاری از این مسائل توجه کرده و یک برند بااعتبار برای خود و نام شرکت خود ایجاد نموده است.

در دنیای امروز بسیاری از شرکت‌ها که فکر می‌کنند می‌توانند درزمینهٔ تجارت موفق باشند، به دنبال نام و برندی برای خود می‌باشند که بتواند در سراسر جهان نام آن‌ها را بر سر زبان بیندازد.می‌توانیم بگوییم اگر نام تجاری شرکت ما تبدیل به یک برند بشود، دیگر نیازی به تبلیغات گسترده حتی نداریم. فقط نیاز به تبلیغاتی داریم که نام برند ما بر سر زبان بماند.برای تبدیل‌شدن نام شرکت و به یک برند و بر سر زبان افتاد نام تجاری یمان، کافی ست با طراحی سایت مناسب و بهینه‌سازی سایت ، البته بعد از انتخاب نام برند و ثبت شرکت و نام آن، اقدام به تبلیغات برای خودنماییم.

برندینگ

اهمیت برندینگ چیست؟

یک برند قوی ارزشمند است چون می‌تواند باعث زیادشدن مشتریان گردد. برای همین خیلی مهم است که زمان زیادی را صرف تحقیقات، تعریف و ساختن برند خود کنید. اگر تمامی این کارها به‌درستی و اصولی انجام شود، برند شما یک منبع معتبر و ارزشمند برای مشتریان واقعی تبدیل می‌گردد.برندینگ جز ابتدایی آن در بازاریابی می‌باشد و بدون برندینگ شما وجود نخواهید داشت. برندینگ استراتژیکی است اما بازاریابی تاکتیکی می‌باشد. برای همین است که تعریف این دو موضوع بین کسب‌وکارها اهمیت زیادی پیداکرده است.بریدینگ را یک راهنمای برای شناخت اهداف کسب‌وکار تعریف می‌کنند. چون‌که باعث می‌شود شما با برنامه بازاریابی متناسب با اهداف خود به‌خوبی هم‌راستا شوید و استراتژی خود به‌طور کامل انجام دهید.

تأثیر برند قبل از خرید اتفاق نمی‌افتد یعنی نمی‌توان تأثیر در زندگی مشتری را اندازه گرفت. آیا محصول یا خدمات شما همان‌طور که پیش‌بینی می‌کردید، به فروش می‌رود؟ کیفیت محصولات شما همان‌طور که قول داده بودید می‌باشد؟ تجربه انجام خدمات چگونه است؟ اگر شما برای هر سؤالی بتوانید جواب مثبتی به دست بیاورید، یعنی اینکه می‌توانید مشتریان وفاداری به دست بیاورید.برندینگ نه‌تنها می‌تواند باعث ایجاد مشتریان وفادار برای شما باشد، بلکه می‌تواند کارمندان شمارا وفادارتر کند. برند به آن‌ها چیزی را می‌دهد که بهش اعتقاددارند و به آن‌ها کمک می‌کند که هدف سازمان و کسب‌وکار خود را بهتر بشناسند.

بازسازی یک برند

ممکن است شما در حال حاضر برند خود را تعریف و معرفی کرده باشید ولی از نتایج و دستاوردهای آن راضی نباشید، بازسازی و بهبود برندینگ مرحله‌ای حساس و مهم در تاریخ هر تجارتی خواهد بود و کوچک‌ترین اشتباه ممکن است موجب از دست رفتن مشتریان کنونی شما گردد ولی در نقطه مقابل برندینگ حرفه‌ای و مشاوره با متخصصین امر می‌تواند تجارت شمارا متحول کرده و مشتریان شمارا تا چندین برابر افزایش دهد.

کارکرد برندسازی چیست ؟

برندسازی تمام فعالیت‌هایی است که برای شکل‌دهی و ایجاد تصویری از شرکتتان در ذهن و دید مشتریان، انجام می‌دهید.برندسازی کار پیچیده‌ای نیست، شما هم‌اکنون، با ساخت وب‌سایتی برای ارائه‌ی پیشنهاد‌ها و در معرض نمایش گذاشتن محصولاتتان، طراحی تبلیغات و ترفیع محصولات و خدماتتان، انتخاب رنگ‌های مخصوصی که مرتبط با شرکتتان است، خلق و ایجاد لوگو، و برجسته کردن آن از طریق حساب‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دارید، در حال برندسازی برای شرکت خود هستید. به همین راحتی، شما از طریق برندینگ به تصورات و تصویری که مصرف‌کنندگان از برند شما دارند، شکل می‌دهید.
آن چیزی که مصرف‌کنندگان در مورد برند شما می‌گویند، واقعیت است ( و ممکن است با آن چیزی که شما در ذهن داشتید و دوست داشتید از برندتان این‌گونه یاد شود، متفاوت باشد. ) آنچه مشتریان عنوان می‌کنند درواقع برداشتی است که با شنیدن اسم کسب‌وکار و شرکت شما در ذهن آن‌ها تداعی می‌شود. این برداشت برگرفته از احساسی است که به‌واسطه‌ی تجربه‌ای که با برند شما داشته‌اند، شکل‌گرفته است، حال این تجربه ممکن است مثبت یا منفی باشد.درواقع برندسازی به شما کمک می‌کند که تجربه‌ای مثبت را برای مصرف‌کنندگانتان خلق کنید تا آن‌ها هیچ‌گاه نام برند شمارا از خاطر نبرند. اما اگر به اصول برندسازی بی‌توجه باشید ممکن است ناخواسته منجر به ایجاد تجربه‌ای منفی و ناخوشایند شوید و مشتریان بالقوه خود را از دست بدهید ، یا حداقل نتوانید مشتریانی وفادار داشته باشید.
به همین دلیل امروزه روندهای جدید در برندسازی بسیار موردتوجه قرارگرفته است، امروزه شرکت‌ها به دنبال آن هستند که فرآیندهای برندینگ خود را به‌گونه‌ای طراحی کنند که هواخواهی برند خود را تقویت کنند.

انواع برندسازی یا برندینگ (Branding):

تاکنون دسته‌بندی‌های مختلفی از انواع برندسازی توسط اساتید این حوزه ارائه‌شده است و اگر بخواهیم برجسته‌ترین نوع این دسته‌بندی‌ها را برشماریم به شرح زیر است:

برندسازی مشارکتی یا Co-Branding:

 مشارکت با برندی دیگر جهت دست­یابی به هدف

برندسازی دیجیتال:

وب‌سایت، رسانه‌های اجتماعی، بهینه‌سازی موتور جستجو، استفاده از وب برای تجارت

برندسازی شخصی یا Personal Branding:

 روش­ هر فرد برای ایجاد اعتبار و شهرت برای خودش

برندسازی علّی:

برندتان را با یک نیت خیرخواهانه همسو کنید؛ یا مسئولیت اجتماعی شرکت

برندسازی کشوری:

تلاش برای جذب توریست و کسب‌وکار

 


Recommended Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *