تاثیر اینترنت بر زندگی انسان ها

by

سلام به تمام کسانی که مقالات افق اندیشه نگار رو دنبال میکنن اگه دنبال تاثیرات اینترنت بر زندگی انسان ها هستید حتما این مقاله رو دنبال کنید
چند روز پیش پیامکی با این محتوا دریافتم که نوشته بود
فیس بوک: آخرین بازدید، ۳۰ دقیقه پیش.
وی چت: آخرین بازدید، ۲۰ دقیقه پیش.
وایبر: ۱۰ دقیقه پیش.
قرآن: رمضان سال گذشته

تاثیر

 
به فکر فرو رفتم. از خودم پرسیدم که واقعاً تأثیرات و تحولات اینترنت بر سبک زندگی ما تا کجا رسیده است. این پیامک، جرقه ای شد تا مطلبی در این باره جمع آوری نمایم.

اثرات مثبت اینترنت بر سبک زندگی

آمارها نشان می دهد که ایران با حدود ۷۷ میلیون نفر جمعیت در سال ۲۰۱۰م، با ۲/۴۳ درصد ضریب نفوذ، بیشترین
میزان استفاده از اینترنت را در خاورمیانه به خود اختصاص داده است. امروزه اینترنت، بخش مهمی از زندگی ایرانیان از جمله کار، درس، سرگرمی و فعالیت های اجتماعی را در برگرفته است.
افزایش کیفیت و کمیت تحقیقات علمی، نزدیک شدن مردم به یکدیگر، برقراری ارتباط صوتی و تصویری با اقتصادی ترین روش، صرفه جویی در وقت و هزینه و امکان دسترسی به جدیدترین مباحث علمی روز، از جمله مزایای استفاده از اینترنت می باشند.

  1. تبدیل جهان به دهکده جهانی

ایجاد تغییرات گسترده جهانی بعد از شکل گیری اینترنت، بسیاری را به این باور رسانده که اینترنت، عامل بسیاری از تغییرات فرهنگی و فنی در حوزه های مختلف زندگی روزمره است.

قبض و بسط باورها

پژوهش ها مؤید نظرات کارشناسان مذهبی در خصوص تأثیر منفی اینترنت بر باورها و هویت فرهنگی جوانان جامعه است.
این مسئله نشان دهنده این است که تأثیر نهادهایی چون دین در هویت دادن به جوانان، در اینترنت، کم رنگ شده است؛ اما نشان دهنده این نیز هست که مؤلفه های هویت یابی جوانان در رسانه اینترنت، خارج از نظارت مراجع دینی و ساختارهای رسمی متولی نظارت بر آن است و بی شک تداوم این کم رنگ بودن تأثیر مراجع دینی در اینترنت، منجر به شکل گیری نسلی از جوانان خواهد شد که دین در زندگی آنان کمترین نقش را خواهد داشت.
متأسفانه اغلب برنامه های اجرا شده در اینترنت، به ویژه در زمینه های فرهنگی و اجتماعی، بدون مطالعه مخاطبین و بدون توجه به وضعیت علمی و فرهنگی آنان تدارک دیده شده است.

خانواده

بعد خانوادگی

نتایج یک تحقیق انجام شده بر روی عده ای از دانشجویان نشان می دهد که میزان استفاده از اینترنت بر متغیرهای کاهش فعالیت روزانه، بی اعتمادی والدین نسبت به فرزندان، کاهش ارتباطات چهره به چهره، کناره گیری و کاهش فعالیت های اجتماعی آنان، تأثیر داشته است. علاوه بر این مسئله، استفاده نادرست از اینترنت، موجب شکل گیری پدیده های ناخوشایندی در زندگی خانواده ها شده است.

تاثیر اینترنت بر ابعاد مختلف توسعه

در خصوص دیدگاههای خوشبینانه و بدبینانه نسبت به ارتباطات توسعه اجمالا مطالب آورده شد .
عده ای از صاحبنظران حوزه ها و علوم مختلف به تفصیل درباره پیامد های مثبت و منفی تاثیرات در ابعاد مختلف توسعه اعم از سیاسی ، فرهنگی ، اقتصاد ، اجتماعی و .. سخن گفته اند.
عده ای معتقدند که اینترنت به همان اندازه که در توسعه اقتصادی جوامع می تواند موثر باشد، در بعد فرهنگی می تواند هزینه های ناخواسته ای تحمیل کند که این هزینه ها در کشورهای پیرامونی ، توسعه نیافته یا در حال توسعه به مراتب بیشتر است.

افرادی که از اینترنت استفاده می کنند را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

برخی از افراد قبل از وارد شدن به اینترنت، هدف خود را مشخص می کنند و به محض برطرف شدن آن از اینترنت خارج می شوند.
گروه دیگری که وارد اینترنت می شوند، بدون آن که هدف خاصی داشته باشند به اینترنت روی می آوردند تا شاید بتوانند از مشکلات خود رهایی پیدا کنند. این نوع استفاده منجر می شود که رابطه فرد با اطرافیان خود به تدریج کم شود.
انسان ها

از مزایای اینترنت

این امکان را برای افراد فراهم می کند که دسترسی به اطلاعاتی پیدا کنند که به راحتی در منابع چاپی نمی توان آن ها را یافت.
اینترنت مانند کتابخانه شبانه روزی است. در هر ساعت از شبانه روز، در همه روزهای هفته و حتی در روزهای تعطیل، در اینترنت به روی همه باز است.
بسیاری از ما به جای آن که حول موضوعی که می خواهیم در مورد آن اطلاعاتی به دست آوریم به تامل بپردازیم به راحتی به اینترنت متصل می شویم و از آن به عنوان یک یار کمکی بسیار باهوش استفاده می کنیم.
به دلیل تاثیر اینترنت در روند رشدی مغز انسان، لقب زوال عقل دیجیتال را به اینترنت داده‌اند.
اینترنت نه تنها برای ما بلکه برای کودکان نیز یک تهدید به حساب می‌آید، چرا که در مدارس به جای آموزش درست فکر کردن به کودکان آموزش نحوه درست جستجو کردن را می‌آموزند.
اگر توانایی دریافت، پردازش و استفاده صحیح از اطلاعات را داشته باشیم به راحتی می توانیم افزایش کاربرد‌های این اطلاعات را در زندگی و کار‌های روزمره  خود مشاهده کنیم.
 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *