تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو
by

با سلام ، امروزه شبکه های مجازی به یکی از آسان ترین و بهترین راه ارتباط تبدیل شده اند که استفاده ازاین شبکه ها برای سایت ها نیز می تواند  مفید باشد. حال در این مقاله تاثیر شبکه های اجتماعی در سئوی سایت را بررسی می کنیم پس تا پایان با ما همراه باشید تا با تاثیرات این شبکه ها بطور کامل آشنا شوید.

:تعریف شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی مفهوم جدیدی نیستند. انسانها از قرن‌ها پیش که گرد آتش می‌نشستند و برای یکدیگر داستان می‌گفتند در حال تشکیل شبکه‌های اجتماعی بودند.

اما چیزی که باعث شده است امروز، شبکه‌های اجتماعی بیشتر از همیشه مورد توجه قرار بگیرند، به وجود آمدن ابزارهای دیجیتال و کمک آنها به توسعه شبکه‌های اجتماعی بوده است.

بنابراین، برای تعریف شبکه‌های اجتماعی باید ابتدا سه مفهوم را از یکدیگر تفکیک کنیم:

شبکه‌های اجتماعی به عنوان شبکه ای از ارتباطات انسانی (social networks)

سرویس‌های ایجاد و توسعه شبکه‌های اجتماعی (Social networking services)

سرویس‌های دیجیتال ایجاد و توسعه شبکه‌های اجتماعی (Digital social networking services)

:شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی، هنگامی به وجود می‌آیند که ساختاری از گره‌‌های مرتبط به هم شکل می‌گیرند. هر گره، یک فرد یا یک گروه یا یک سازمان است.

شبکه اجتماعی، به معنای نمایش و مطالعه‌ی ارتباط بین این گره ها و جریان دانش و اطلاعات بین آنهاست.

شبکه‌های اجتماعی

 

نکته هایی در مورد تاثیر شبکه ها در رتبه بندی سایت 

گوگل به‌طور واضح اعلام نموده است که رسانه های اجتماعی تاثیر مستقیمی بر موتور های جستجو ندارد اما به‌طور غیر مستقیم تاثیر گذارند. با محبوب شدن در شبکه‌های اجتماعی تعداد بازدید از لینک مطلب منتشر شده بالا رفته و باعث افزایش بازدید از وب‌سایت شما می گردند.  سئو وب‌سایت به ۲ قسمت کلی تقسیم می شود، سئو خارجی و سئو داخلی. ۳۰% سئو مربوط به بخش سئو داخلی می باشد اما ۷۰% باقی مربوط به سئو خارجی و شبکه‌های اجتماعی می باشد…

لینک های اجتماعی ممکن است در رتبه بندی سایت تاثیر داشته باشند؟

لینک به مطالب خود در فیس بوک، توییتر، لینکداین، گوگل پلاس، یوتیوب و دیگر شبکه‌های اجتماعی، به موتورهای جستجو کمک می کند تا متوجه معتبر بودن سایت شوند و بدانند که سایت در مورد چه عباراتی و کلمات کلیدی مناسب است.
کاتز در ویدئو ۲۰۱۴ به‌طور شفاف در مورد عدم تاثیر سیگنال های اجتماعی در الگوریتم جستجو گفت، او در این ویدیو می گوید که گوگل در وب‌سایت‌های اجتماعی مانند هر سایت دیگری می خزد و صفحات فیس بوک و توییتر مانند هر صفحه دیگری است که در فهرست ما وجود دارد.
با توجه به این بیانات می توان نتیجه گرفت اقتدار یک حساب اجتماعی به‌طور مستقیم در رتبه سایت تاثیر گذار نیست اما وجود لینک در رسانه های اجتماعی به سایت می تواند به عنوان یک بک لینک خوب در رتبه بندی سایت تاثیر دارد.

:رسانه های اجتماعی همانند یک موتور جستجو
امروزه، مردم نه تنها در گوگل و بینگ، به جستجو می پردازند بلکه در رسانه های اجتماعی نیز برای پیدا کردن آنچه به دنبال آن هستند تلاش می کنند. به همین دلیل باید به بهینه سازی پروفایل های رسانه های اجتماعی خود نیز توجه کرد و در پروفایل خود به‌طور کامل در مورد برنامه و حوزه فعالیت خود توضیح داد و همچنین به‌طور مثال در اینستاگرام از هشتگ و طبقه بندی برای معرفی بیشتر خود استفاده کرد. همچنین همان طور که گفته شد کاربران ممکن است برای تحقیق در مورد شرکت شما نام شما را در شبکه‌های اجتماعی جستجو کرده و میزان فعالیت شما در رسانه ها را بررسی کنند.
در ادامه به برخی از آمارهای جستجو در رسانه ها می پردازیم:
در سال ۲۰۱۰، ۱۹ میلیارد جستجو در ماه در توییتر انجام شد.
در سال ۲۰۱۲، ۱ میلیارد جستجو در روز در فیس بوک انجام شد.
در مارس ۲۰۱۰، ۳٫۷ میلیارد جستجو در یوتیوپ انجام شد و ۱۰۰ ساعت ویدیو در هر دقیقه آپلود شد.

:استفاده کاربردی از شبکه‌های اجتماعی

استفاده از دکمه های شبکه‌های اجتماعی برای پخش ان مطلب بسیار موثر است از مهم ترین استفاده های این تکنیک برندسازی است شاید شما با مثلا اینستاگرام یک سایت را بشناسید و نقطه موفقیت یک سایت همان شود سئو فقط به گوگل یاهو تمام نمیشود حتی بهینه سازی برای شبکه‌های اجتماعی یا گرفتن بازدید کننده و تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی شامل ان میشود.

: بررسی سایت seo.com

شاید جالب بدانید این روزها سئو کاران حرفه ای و سایت‌های که اعتبار فوق العاده دارند روی شبکه‌های اجتماعی بسیار سرمایه گذاری کرده اند طبق بررسی های صورت گرفت روی سایت مورد نظر نشان میدهید این سایت لینک های بسیار زیادی از پینترست دارد! بله شاید عجیب باشد ببینید که چقدر این سایت در زمینه های شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارد پس از امروز شروع کنید در تمام شبکه‌های اجتماعی شروع به فعالیت کنید روزی ۳۰ دقیقه وقت بگذارید در شبکه‌های اجتماعی که طرفدار بیشتری دارند سرمایه گذاری کنید. بررسی چند شبکه اجتماعی و بعدش جمع‌بندی میکنیم.

تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

:شبکه اجتماعی گوگل پلاس

خیلی از دوستان معتقد هستند گوگل پلاس مثل گذشته تاثیری روی سئو سایت شما ندارد نمیشود به این تندی صحبت کرد مثل بعضی از دوستانی که بعد از الگوریتم پنگوئن گفتن دیگه نمیشه بک لینک ساخت پس هنوز هم گوگل پلاس نقش خوبی در سئو سایت و اجتماعی بود سایت ایفا میکند شما با ایجاد یک صفحه و گذاشتن مطالب در ان میتوانید نقش بسزایی در بهینه سازی سایت ایفا کنید پس هنوز هم گوگل پلاس موثر است اما هنوز شاخص این بخش مانده است.

: اینستاگرام

این شبکه اجتماعی توانسته است سهم عظیمی از کاربران را به خود جذب کند و از همه مهم تر در ایران روز به روز توجه به ان بیشتر میشود خیلی از سایت‌های فروش لباس و پوشاک با این شبکه اجتماعی پول های هنگفتی به جیب زده اند و تونسته اند محصولات خود را نمایش دهند پس شما میتوانید از طریق این شبکه اجتماعی مطالب جدید خود را نمایش دهید و سهمی از بازدید کنندگان خود را از این طریق داشته باشید. شاید پینترست یا فیسبوک و تویتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی بودند اما ما شبکه‌های اجتماعی که کاربران بیشتر به ان توجه میکنند را بررسی کردیم برای بهتر رتبه گرفتن مطالب سایت لینکد پلاس و برای زیاد شدن بازدید اینستاگرام و برای دیده شدن در گوگل میتوان گوگل پلاس را معرفی کرد البته تمام شبکه‌های اجتماعی این مزایا رادارند اما در برخی از انها بعضی از مزایا برجسته تر است.

افزایش تعامل با کاربران در شبکه‌های اجتماعی

احتمالاً ما به معیارهای اشتباهی توجه کرده ایم و باید به بهبود تعامل با کاربران شبکه‌های اجتماعی توجه بیشتری داشته باشیم. شاید دلیل اینکه پست هایی که تعداد اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی بیشتری دارند در گوگل رتبه بهتری می گیرند، این باشد که تعداد افراد بیشتری را با خود درگیر کرده اند (چیزی که می تواند منجر به تعداد اشتراک گذاری بیشتر نیز شود). حال چگونه می توانیم این نظریه را آزمایش کنیم؟

بررسی ارتباط رتبه پست ها در نتایج گوگل با نرخ تعامل کاربران شبکه‌های اجتماعی

در آزمایشی که بین ۱۰۰۰ صفحه انجام گرفت مشخص شد که ارتباط بسیار قوی میان نرخ تعامل در فیسبوک و نرخ کلیک (CTR) پست ها در نتایج ارگانیک گوگل وجود دارد. در این آزمایش که با استفاده از داده های آماری فیسبوک و داده های کلمات وبمستر جستجوی گوگل انجام گرفت، مشخص شد که پست هایی که به‌طور میانگین نرخ تعاملی بین ۶٪ تا ۱۳٪ دارند، رتبه بهتری نسبت به سایر پست ها دارند و همچنین نرخ کلیک (CTR) بهتری هم در گوگل بدست آورده اند. در یک مثال عملی به بررسی سه پستی که جایگاه مناسبی در گوگل دارند و میزان نرخ تعامل آن ها در فیسبوک پرداخته شد.

پستی که ۵۰۰۰۰۰ بازدید از صفحه نتایج گوگل به دست آورد، نرخ تعاملش در فیسبوک ۷.۴٪ بوده است.

پستی که ۲۵۰۰۰۰ بازدید از صفحه نتایج گوگل به دست آورد، نرخ تعاملش در فیسبوک ۸.۵٪ بوده است.

پستی که ۱۰۰۰۰۰ بازدید از صفحه نتایج گوگل به دست آورد، نرخ تعاملش در فیسبوک ۷.۱٪ بوده است.

می توان مثال های بیشتری نیز برای این فرضیه آورد؛ اما بحثی که پیش می آید آن است که آیا این قضیه حاکی از یک رابطه ی همبستگی است یا علیت؟

تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

جمع‌بندی

باید مفهوم سئو را وسعت ببخشند و علاوه بر توجه به موتورهای جستجو (گوگل و بینگ و …) به موتورهای جستجو شبکه‌های اجتماعی نیز توجه ویژه‌ای کنند. به‌طورکلی گوگل سایت‌هایی را که در شبکه‌های اجتماعی محبوب هستند و فعالیت دارند را بیشتر از بقیه سایت‌ها دوست دارد اما این به این معنی نیست که فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به معنی پایان سئو وب‌سایت است. همان‌طور که گفتم شبکه‌های اجتماعی تنها سهمی ۱۰ درصدی از یک برگ خرید ۷۰ درصدی سئو رادارند، این بدین معناست انجام تمامی کارهای ذکرشده در شبکه‌های اجتماعی مانند لینک بیلدینگ، برندینگ، تولید محتوا و …  تنها ۱۰ درصد از ۷۰ درصد برگ خریدهای سئو را دربرمی گیرد.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *