سایت استاتیک و داینامیک

سایت استاتیک و داینامیک

طراحی سایت به دو صورت طراحی سایت استاتیک و طراحی سایت داینامیک انجام می‌شود. در وب‌سایت داینامیکامکان تغییر محتوا به‌صورت آنلاین وجود دارد و تعامل میان بازدیدکنندگان سایت و مدیر سایت از طریق روش‌های مختلف مثل درج نظر توسط کاربران، برگزاری رأی‌گیری و… فراهم است، در مقابل صفحات استاتیک صفحاتی هستند که از قبل پیکربندی‌شده، غیرقابل مدیریت و غیرتعاملی هستند.

سایت استاتیک

سایت‌های استاتیک (صفحه وب ایستا) به سایت‌هایی گفته می‌شود که معمولاً توسط HTML کد نویسی می‌شوند. در این سایت‌ها امکان اتصال به پایگاه داده و ایجاد تغییر محتوا و یا ویرایش سایت به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر نیست، درنتیجه بروز رسانی این سایت‌ها نیازمند دانش طراحی وب می‌باشد. فرض کنید شما مدیر یک سایت خبری هستید و می‌خواهید روزانه چندین خبر را در سایت خود قرار دهید، درصورتی‌که سایت شما استاتیک باشد، برای ایجاد هر خبر باید از کسی که به دانش طراحی وب مسلط است کمک بخواهید و خود قادر به تغییر صفحات و مدیریت سایت خود نمی‌باشید. معمولاً افرادی از سایت‌های استاتیک استفاده می‌کنند که احتیاجی به تغییر محتوای سایت خود ندارند و اطلاعات سایت آن‌ها در طول زمان تغییر چندانی نمی‌کند. مثلاً سایت شخصی یک هنرمند که در آن بیوگرافی خود را قرار داده است.

اگرچه طراحی و پیاده‌سازی سایت‌های استاتیک ارزان است، اما هزینه‌های بروز رسانی این‌گونه سایت‌ها بالا است چراکه کوچک‌ترین تغییر باید توسط طراح وب صورت پذیرد.به‌طورکلی به دلیل وقت‌گیر و پرهزینه بودن اعمال تغییرات در وب‌سایت استاتیک و عدم وجود امکانات مدیریتی، استفاده ازاین‌گونه سایت‌ها برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی که می‌خواهند به‌طور مستمر اطلاعات درون سایت خود را تغییر بدهند، گزینه مناسبی نیست

سایت استاتیک و داینامیکمزایای وب‌سایت استاتیک

 • توسعه سریع
 • توسعه ارزان
 • میزبانی ارزان

معایب وب‌سایت‌های استاتیک

 • نیاز به تخصص توسعه وب برای به‌روزرسانی
 • مفید نبودن برای کاربر
 • راکد بودن مطالب و محتوا

سایت دینامیک یا پویا:

 تقریباً امروزه وب‌سایت‌ها دینامیک هستند. وب‌سایت داینامیک یعنی محتویات سایت بر اساس زمان ، کار و … تغییر می‌کند. مثلاً همه سایت‌هایی که دارای سیستم ثبت‌نام هستند. سایت‌هایی خبری ،سایت‌های آموزشی ،فروشگاه‌های اینترنتی و … به‌صورت دینامیک ساخته می‌شوند. اکثر وب‌سایت‌های داینامیک به یک بانک اطلاعاتی وصل می‌شوند. بانک اطلاعاتی یک سیستم منظم و اصولی برای نگهداری اطلاعات است. برای مثال برای نگهداری اطلاعات کارمندان یک شرکت را بدانید یا اینکه بر اساس مشخصات ذخیره کند و هر وقت که خواستید این اطلاعات را تغییر بدهید و یا اینکه بر اساس مشخصات کارمندان یک سیستم آماری بسازید. مثلاً از این بانک اطلاعات بخواهید لیست کارمندان متأهل را براتون نمایش بدهد. وب‌سایت داینامیک یک بخش  مدیریت هم ساخته می‌شود تا کاربر بتواند خیلی راحت اطلاعات سایت را تغییر بدهد. تغییر و یا اضافه و حذف کردن اطلاعات یک سایت داینامیک خیلی آسان است.

مزایای استفاده از وب‌سایت پویا

 • وب‌سایت بسیار کاربردی‌تر
 • به‌روزرسانی بسیار آسان‌تر
 • تغییر محتوای آسان‌تر
 • بهینه‌سازی جستجو در موتورهای جستجو
 • قابلیت استفاده به‌عنوان سیستمی برای همکاری کاربران

معایب وب‌سایت‌های پویا

 • توسعه زمان‌بر
 • توسعه گران‌تر

وب‌سایت داینامیک مبتنی بر سیستم‌های مدیریت محتوی یا cms

Cms درواقع یک نرم‌افزار آماده برای مدیریت اطلاعات سایت است. در این روش برنامه‌نویسی یک نرم‌افزارcmsرا برای شما به‌صورت سفارشی تغییر می‌دهد.حجم برنامه‌نویسی در این روش بسیار کمتر است . بنابراین هزینه ساخت هم به‌مراتب کمتر است. معمولاً مشکلات امنیتی نیز کمتر است. در حال حاضر اکثر طراحان سایت از cms های wordpress,joomla,drupal,prestashopاستفاده می‌کنند

مقایسه سایت‌های استاتیک و داینامیک

هزینه‌های طراحی سایت‌های استاتیک نسبت به داینامیک کمتر است، اما هزینه‌های نگهداری، بروز رسانی و پشتیبانی سایت‌های استاتیک از داینامیک بیش‌تر است.

روز رسانی محتوا در سایت‌های داینامیک بسیار آسان‌تر از وب‌سایت‌های استاتیک است و مدیر سایت از طریق نرم‌افزار مدیریت محتوا (cms یا پورتال) می تواند به‌راحتی در هر مکان و زمان محتوای سایت خود را تغییر دهد. مثلاً ویرایش صفحات سایت، حذف یک صفحه از سایت و…

با توجه به این‌که سایت‌های داینامیک پنلی را در اختیار کاربر و مدیران قرار می‌دهند،  هر کاربر و مدیر می‌توانند با کلمه کاربری و رمز عبور خود وارد پنل شوند و درنتیجه امکان توزیع مدیریت سایت در سیستم بین چند نفر، در این نوع از سایت‌ها وجود دارد.

ازآنجایی‌که یکی از روش‌های کسب رتبه بالا در موتورهای جستجو مثل گوگل، پویایی و بروز رسانی مداوم سایت است، سایت‌های داینامیک نسبت به سایت‌های استاتیک در موتورهای جستجو رتبه بالاتری کسب می‌نمایند.

سایت استاتیک به‌وسیله کدهای html نوشته‌شده و فقط هر آنچه در کد صفحه وجود دارد، برای کاربر نمایش داده می‌شود. در مقابل در طراحی سایت به روش داینامیک، از یک‌زبان سمت سرور (Server Side Language) مثل php و یا asp استفاده می‌گردد. در این حالت محتوای سایت توسط زبان برنامه‌نویسی (Scripting Language) از پایگاه داده خوانده می‌شود. بااتصال سایت به پایگاه داده این امکان به وجود می‌آید که محتوای سایت به‌صورت آنلاین تغییر نماید. این امر به‌خصوص در سایت‌هایی که احتیاج دارند اطلاعات وب‌سایت خود دائماً تغییر دهند (مثلاً یک فروشگاه اینترنتی)، اهمیت زیادی دارد.

سایت‌های استاتیک سریع‌تر لود می‌شود.سایت‌های داینامیک سریع‌تر از سایت‌های استاتیک آپدیت می‌شوند.

شرکت‌هایی که سایت استاتیک دارند حتماً یک نفر مستقیم و متخصص برای آپدیت باید استخدام کنند درصورتی‌که در طراحی سایت داینامیک حتی منشی نیز کفایت می‌کند.

نتیجه‌گیری

ازآنجایی‌که امروزه وب‌سایت‌ها نقش مهمی در موفقیت‌های تجاری یک شرکت و یا سازمان دارند، داشتن یک وب‌سایت به‌روز و پویا اهمیت زیادی دارد. بنابراین استفاده از یک وب‌سایت داینامیک که به‌وسیله آن بتوان به‌راحتی محتویات سایت را ویرایش نمود، به کاربر این فرصت را می‌دهد که سایتی انعطاف‌پذیر با توجه به نیاز و بودجه خود داشته باشد.


Recommended Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *