فروشگاه اینترنتی و مزایای آن

فروشگاه اینترنتی و مزایای آن
by

سلام.امروزه کمتر کسی است که با فروشگاه اینترنتی و فروش اینترنتی آشنایی نداشته باشد.اگر شما درفکرراه اندازی یک سایت و فروشگاه اینترنتی هستید پیشنهاد میکنیم که مقاله فروشگاه اینترنتی و مزایای آن را مطالعه کنید تا در کارتان موفق ترین باشید.

فروشگاه اینترنتی چیست ؟

فروشگاه اینترنتی چیست : (فروشگاه آنلاین) سایتی است که مانند یک فروشگاه سنتی ، اجناس مختلف با ماهیت‌های متفاوتی را برای فروش عرضه می‌کند. خریداران پس از ورود به سایت فروشگاه، سرویس‌ها یا کالاهای موردنظر خود را انتخاب کرده و سفارش می‌دهند. پس از تکمیل سفارش، هزینه‌ی آن به چند شیوه قابل پرداخت می‌باشد ازجمله : کارت‌های بانکی، پرداخت نقدی به مأمور تحویل در زمان دریافت کالا، واریز به‌حساب و … پس از تأیید سفارش توسط مسئول فروشگاه (سایت)، مأمور تحویل کالا را از انبار فروشنده تحویل گرفته و به دست خریدار می‌رساند. اداره‌ فروشگاه اینترنتی توسط نرم‌افزارهای ویژه‌ای صورت می‌گیرد که اضافه کردن کالا، به‌روزرسانی موجودی ، ایجاد سبد خرید، اتصال به سیستم بانکی، اتصال به سیستم پست، پیگیری سفارش توسط خریدار، مشاهده و ارسال سفارش‌ها توسط فروشنده، و تهیه‌ی گزارش‌های مختلف از فروش ، از امکانات این نرم‌افزارها می‌باشد.

فروشگاه اینترنتی

فروش اینترنتی، فروشگاه اینترنتی نیست

هرکسی حداقل یک‌بار هم که شده وب‌سایت‌هایی را بر پایه یک متن یا نامه دیده است. در صفحات این وب‌سایت‌ها، تنها لینک‌هایی به فرم سفارش دیده می‌شود. چنین وب‌سایت‌هایی که تنها بر پایه یک نامه و لینک به درخواست خرید می‌باشند، مرسوم‌ترین نوع فروشگاه‌های اینترنتی نمی‌باشند چراکه آن‌ها معمولاً تنها یک محصول را می‌فروشند. این شیوه به طراحان وب‌سایت‌ها اجازه می‌دهد تا با بزرگ جلوه دادن اصل کلیک کردن بر روی یک لینک، آن را نوعی مزیت نشان دهند. نشان دادن ویژگی‌های مختلف محصول به مشتریان تنها راهی زیرکانه برای افزایش شانس کلیک کردن مشتریان بر روی دکمه سفارش محصول هرچند خط به چند خط می‌باشد.چنانچه مشتری در یک مرحله هنوز متقاعد به خرید نشده است، همچنان می‌تواند به خواندن ادامه دهد و نظرات مشتریان دیگر را نیز در خصوص آن محصول در وب‌سایت بخواند. چه باور داشته باشید چه باور نداشته باشید، وب‌سایت‌های تک مقاله‌ای هنوز واقعاً فروش خوبی دارند.

مزایای فروشگاه اینترنتی:

 حضور در اینترنت، تصویر بهتری از شرکتتان ارائه می‌دهد

فقط همین دلیل می‌تواند برای راه‌اندازی یک وب‌سایت جدید و شروع فروش اینترنتی کافی باشد. بدون داشتن وب‌سایت، وبلاگ یا هر نوع حضور اینترنتی، مشتریان نمی‌توانند متوجه شوند شما چقدر در کارتان جدی هستید. امروزه، شرکت‌های کوچک و بزرگ در هر صنعتی که باشند، سعی می‌کنند حضور پُررنگی در اینترنت داشته باشند.

دسترسی به خدمات شرکت شما ۲۴ ساعته می‌شود

بااینکه خیلی از فروشگاه‌ها، پمپ‌بنزین‌ها و بیمارستان‌ها خدمات ۲۴ ساعته ارائه می‌دهند، اما این کار برای خیلی از کسب‌و‌کارها غیرممکن است. البته، بهتر است بگوییم این کار بدون اینترنت غیرممکن است. یکی از مهم‌ترین مزایای فروشگاه اینترنتی این است که این امکان را برای مشتریان فراهم می‌آورد که هرزمانی از شبانه‌روز و در هر مکانی، سفارش‌های خود را ثبت کنند. تصور کنید این امر چقدر می‌تواند برای کسب‌و‌کار شما سوددهی داشته باشد.

نیاز به سرمایه‌گذاری کمتر

نیاز به سرمایه‌گذاری کمتر از دیگر مزایای فروشگاه اینترنتی است. در فروشگاه فیزیکی شما باید کالاهای موردنیاز کاربر را در فروشگاه عرضه کنید و در معرض دید عموم قرار دهید و این امر نیاز به داشتن یک سرمایه کلان دارد، ولی داشتن یک فروشگاه اینترنتی این امکان را به شما می‌دهد که بعد از گرفتن سفارش اقدام به خرید کالا کنید. هزینه‌های اضافه و سربار مانند هزینه خرید و یا اجاره مکان فروشگاه، حقوق کارمندان، دکوراسیون داخلی فروشگاه و دیگر هزینه‌های گرداندن یک فروشگاه فیزیکی در فروشگاه اینترنتی وجود ندارد.

نداشتن محدودیت مکانی، محدودیت زمانی

فروشگاه اینترنتی علاوه بر نداشتن محدودیت مکانی، محدودیت زمانی نیز ندارد، یعنی کاربر در هرزمانی از روز می‌تواند اقدام به خرید کالا نماید و شما به‌عنوان فروشنده می‌توانید در هر زمان از سفارشات مطلع شوید.

 تمام فاصله‌ها از بین می‌روند

یکی دیگر از مزایای فروشگاه اینترنتی این است که فاصله‌‌ها را از میان برمی‌دارد. فاصله‌ی مشتریان تا فروشگاه شما فقط به‌اندازه‌ی یک کلیک است. از طریق اینترنت شما می‌توانید با مشتریان در تماس باشید، به سؤالات آن‌ها پاسخ دهید و مشکلاتشان را حل کنید. از همه مهم‌تر اینکه، می‌توانید سفارش‌ها و پرداخت‌ها را مستقیماً دریافت کنید.

مقایسه محصولات

کاربران گزینه‌های نهایی خود را انتخاب کرده و در یک صفحه به مقایسه ویژگی‌های آن‌ها با یکدیگر می‌پردازند. در این سیستم کاربران امکان حذف و یا افزودن گزینه‌های جدید را نیز خواهند داشت.

فروشگاه اینترنتی

کسب اطلاعات فراوان در مورد همه‌چیز

خریداران می‌توانند تقریباً تمامی روزنامه‌های جهان از اقصی نقاط آن را بخوانند و به دایره المعارف ها، فرهنگ‌های لغت، اطلاعات پزشکی، رتبه‌بندی فیلم‌ها، گزارشات مصرفی و بی‌نهایت منابع اطلاعات آنلاین دسترسی داشته باشند.

توسعه کانال های اطلاعاتی و بازار فروش

شرکت‌ها می‌توانند کانال‌های اطلاعات و فروش جدیدی (از طریق اینترنت) با دسترسی جغرافیایی گسترده‌تر ایجاد کنند تا از طریق آن به اطلاع‌رسانی و ترفیع محصولات و کسب‌وکارشان در سراسر ایران و حتی دنیا بپردازند. از مجرای به راه انداختن وب‌سایت، شرکت‌ها می‌توانند محصولات، تاریخ و فلسفه کسب‌وکار، فرصت‌های شغلی و دیگر اطلاعات موردعلاقه بازدیدکنندگان را ارائه کنند. برخلاف آگهی‌ها و بروشورهای سابق، اینترنت به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که حجم زیادی از اطلاعات با کمترین هزینه را انتقال دهند

 تسهیل ارتباط با مشتریان و شرکت‌های دیگر

شرکت‌ها قادرند ارتباطات دوطرفه با مشتریان بالفعل و بالقوه داشته باشند و در ضمن مبادلات کاراتری داشته باشند.  تبادل اطلاعات، سفارش دهی و سفارش گیری و سیستم پرداخت کارآمدتری با توزیع‌کنندگان و تأمین‌کنندگان خواهند داشت. همچنین شرکت‌ها می‌توانند به ارسال آگهی‌ها، کوپن‌های تخفیف، نمونه‌ها و اطلاعات به مشتریانی باشند که این اقلام را تقاضا کرده‌اند و یا اجازه ارسال آن‌ها را به شرکت مزبور داده‌اند.

انجام سایر امور جانبی به شکل اینترنتی و پربازده‌تر

شرکت‌ها قادر به بهبود خرید، استخدام، آموزش و ارتباطات داخلی و خارجی (حتی بین‌المللی) هستند.شرکت‌ها می‌توانند به‌وسیله مقایسه قیمت‌های رقبا در اینترنت، صرفه‌جویی بیشتری داشته باشند و نیز با خرید از مزایده‌ها، همچنین بسیاری از آن‌ها در حال فراهم آوردن محصولات آموزشی اینترنتی هستند که می‌توانند به‌وسیله آن کارکنان، واسطه‌ها و نمایندگی‌ها را با هزینه کم‌تری آموزش دهند.به‌این‌ترتیب شرکت‌ها با صرفه‌جویی قابل‌ملاحظه در هزینه و درحالی‌که دقت و کیفیت خدمات خود را بهبود می‌دهند در لجستیک و عملیات خود ترقی می‌کنند.

امنیت فروشگاه اینترنتی بسیار حائز اهمیت است

همان‌طور که افراد به فکر امنیت مغازه‌ی خود هستند، باید خیلی بیشتر امنیت فروشگاه اینترنتی را در نظر بگیرند؛ زیرا سارقان اینترنتی خیلی ماهرتر از سارقان فیزیکی عمل می‌کنند.

 فروشگاه اینترنتی هم نیاز به تبلیغات کارآمد دارد

همان‌گونه که افراد برای رونق مشاغل خود از تبلیغات استفاده می‌نمایند؛ یک فروشگاه اینترنتی هم برای اینکه مطرح شود باید در وهله اول فروشگاه خود را در بین مردم مطرح کند و لازمه‌ی این کار انجام تبلیغات گسترده است. باوجوداینکه اینترنت یک رسانه جدید محسوب می‌شود؛ ولی قوانین اصلی کسب‌وکار به قوت خود باقی و در این رسانه نیز کاربرد دارد.

 


Recommended Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *