مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت واکنش گرا این روزها از اهمیت بالایی برخوردار است و تمامی کسانی که برای طراحی سایت خود با هر هدفی اقدام می‌کنند،برداشتن این ویژگی پای فشاری دارند.انعطاف‌پذیری که این نوع طراحی به سایت می‌دهد سبب می‌شود تا کاربران از هرکجا و با هر وسیله‌ای به‌راحتی خدمات خود را از سایت موردنظرشان دریافت کنند.گفتنی است در زمان‌های قبل نمایش یک سایت در موبایل، طراحی و برنامه‌نویسی جداگانه‌ای می‌طلبید.اما با طراحی سایت ریسپانسیو ساختار لایه‌های سایت به‌صورت شناور طراحی‌شده و به کمک خاصیت Media در تگ Link با توجه به سایز صفحه، CSS  مرتبط با آن برگزاری می‌شود و درنتیجه این عمل کاربر برای گشت‌وگذار در سایت،دیگر مجبور به اسکرول کردن‌های خسته‌کننده نخواهد بود.

سایت واکنش گرا یا سایت ریسپانسیو (responsive) سایتی است که با ابعاد و رزولوشن دستگاه‌های مختلف سازگاری دارد و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه‌نمایش دستگاهشان کوچک باشد (مثل اکثر گوشی‌های هوشمند موبایل) یا نمایشگری متوسط(مثل لپ تاپ و تبلت)  و یا نمایشگرهای بزرگ (کامپیوترهای رومیزی و ال سی دی های بزرگ)داشته باشند، می‌توانند به‌راحتی سایت را بررسی کنند و دیگر نیازی نیست اندازه صفحه را تغییر دهند که سایت به‌صورت کامل دیده شود.
امروزه کاربران از نمایشگرهای مختلف در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده می‌کنند. بنابراین سایتی می‌تواند در فضای وب موفق باشد که بتواند به همه کاربران مراجعه‌کننده به سایت خدمات مناسب ارائه دهد و نمایش سایت به‌صورت کامل باشد .حدود ۵۰ درصد از کاربران از موبایل و تبلت برای مشاهده سایت‌ها استفاده می‌کنند و درصورتی‌که قالب سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت نداشته باشد کاربران بسیاری را از دست خواهید داد. زیرا این دسته از کاربران پس از ورود به سایت شما درصورتی‌که نتوانند مطالب سایت شمارا به‌راحتی مطالعه نمایند ممکن است سایت شمارا بلافاصله ترک کنند و وارد سایت دیگری شوند که به‌درستی در دستگاه آنان نمایش داده شود. با توجه به مورد مطرح‌شده وجود سایت ریسپانسیو(واکنش گرا) برای سایت‌ها امری لازم و ضروری می‌باشد.

چرا ریسپانسیو ؟

 آینده‌نگر

طراحی ریسپانسیو یک تکنولوژی روبه‌جلو است، ازآنجایی‌که سایت‌هایی می‌سازد که روی دستگاه‌های سال‌های آینده کار خواهند کرد. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های فراهم کردن یک وب‌سایت عالی برای کاربر موبایل، تعداد زیاد دستگاه‌های در حال ظهور در بازار است. دیگر تست وب‌سایت رو دستگاه‌های مختلف امکان‌پذیر نیست. طراحی ریسپانسیو با گروه‌بندی دستگاه‌های مشابه ازنظر اندازه صفحه باهم، اندازه هدف را که  سایت شما باید در آن اندازه طراحی شود مشخص می‌کند. بنابراین شما ورژن آیفون سایت را طراحی نمی‌کنید، شما در حال طراحی نسخه در نظر گرفته‌شده برای همه گوشی‌های هوشمند هستید. وب‌سایت انعطاف‌پذیر بوده و به‌اندازه دقیق صفحه‌نمایش واکنش می‌دهد. وقتی‌که یک دستگاه جدید می‌آید که کمی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از اندازه هدف شماست، به‌خوبی روی آن نیز کار خواهد کرد.

مزایای طراحی سایت ریسپانسیوداشتن رابطه دوستانه با موتورهای جستجو

 ساختار یک وب‌سایت ریسپانسیو همچنین کار موتورهای جستجو برای خواندن را راحت کرده است. بدون داشتن طراحی ریسپانسیو شما ممکن است به‌طور تصادفی مطالب کپی روی نسخه موبایلی و نسخه غیر موبایلی داشته باشید که رنک شمارا در موتورهای جستجو پایین می‌آورد و ممکن است جریمه شوید.

صرفه‌جویی در هزینه

قبل از اینکه ویژگی واکنش گرا بودن ( Responsive ) به‌صورت گسترده مورداستفاده قرار گیرد ( گرچه هنوز هم این اتفاق نیفتاده ) ، شرکت‌ها اگر می‌خواستند نسخه موبایل برای سایت خود طراحی کنند برای هر نوع ابزار یک قالب خاص طراحی می‌کردند . تصور کنید اگر می‌خواستید مثلاً برای ۳ ابزار آی پد ، آی‌فون و کامپیوترهای معمولی قالب طراحی شود چه هزینه‌ای می‌بایست پرداخت می‌کردید . نکته جالب اینجاست که اگر روزی وسیله جدید به بازار معرفی و به‌سرعت فراگیر شود ، باز دوباره باید هزینه جدید صرف شود تا برای این ابزار جدید ، قالب طراحی گردد.
زیبایی قالب واکنش گرا آنجا خود را نشان می‌دهد که شما سایتتان برای هر ابزاری که در بازار وجود دارد ، خود را هماهنگ کرده و نیازی به طراحی دوباره قالب نیست . به عبارتی یک قالب برای تمام ابزارها…

صرفه‌جویی در زمان

با توجه به تجربه‌ای که درزمینهٔ طراحی سایت کسب کرده‌ایم می‌دانیم که همیشه “وقت” یکی از اولویت‌های مشتریان است . زمانی که فقط با یک پروژه ( در یک نوبت ) ، قالبی طراحی می‌شود که در تمام ابزارها با سایزهای مختلف به‌خوبی نمایش داده می‌شود ، زمان به‌شدت کاهش خواهد یافت .

جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری (Duplicate Content)

تصور کنید که دو نسخه سایت ، یکی برای کامپیوترهای معمولی و یکی هم برای موبایل ، در اختیاردارید . با توجه به اینکه این دو سایت ، یک سایت هستند اما برای نقاط مختلف مطالبشان هم یکی است . روبات گوگل که هرچند وقت یک‌بار سری به سایت شما می‌زند پس از ایندکس کردن نسخه ابتدایی به سراغ نسخه موبایل می‌رود و مطالب نسخه دوم را به‌عنوان “تکراری” یا “Duplicate” می‌شناسد که در صورت اتفاق افتادن این موضوع رنکینگ سایت شما بسیار نزول خواهد کرد .  اما درصورتی‌که شما یک سایت واکنش گرا برای تمام ابزارها در اختیار داشته باشید تمام مطالبتان در همین یک سایت قرار خواهد گرفت و از ایجاد محتوای تکراری (Duplicate Content) جلوگیری خواهد شد .  پس می‌بینید که داشتن قالب واکنش گرا شمارا در امر  SEO نیز یاری خواهد کرد .

افزایش فروش و مدت‌زمانی که بازدیدکننده در سایت می‌ماند

 با توجه به اینکه کاربران از کارکردن با طراحی سایت واکنش گرا لذت بیشتری می‌برند ناخواسته میزان توقف کاربر در وب‌سایت شما افزایش می‌یابد و از اطلاعات وب‌سایت نهایت استفاده را می‌برد و این عمل موجب معرفی بهتر خدمات شما می‌شود.

سایت ریسپانسیواگر سایت ما ریسپانسیو باشد، بازهم به اپلیکیشن موبایل نیاز داریم؟

اپلیکیشن های موبایل در حالتی که بخواهند اطلاعات خود را از طریق سایت دریافت کنند نیاز دارند که به سایت شما متصل شوند. بنابراین اپلیکیشن موبایل داینامیک نیاز به سایت دارد، اما سؤالی که برای خیلی از کاربران مطرح می‌شود این است که اگر ما سایت ریسپانسیو داشته باشیم بازهم نیاز به طراحی اپلیکیشن موبایلداریم؟ برای اینکه به این سؤال پاسخ بدیم بهتر هست مزایای داشتن اپلیکیشن موبایل را باهم بررسی کنیم:

  • اپلیکینش های موبایل باعث بیشتر دیده شدن شما می‌شوند و شمارا به مخاطب‌های بیشتری معرفی می‌کنند
  • اپلیکیشن های موبایل کاربردی ساده‌تر نسبت به سایت دارند
  • پهنای باند مصرفی اپ موبایل نسبت به سایت کمتر است
  • امکان ایجاد ارتباط دوطرفه در اپلیکیشن از طریق پوش نوتیفیکیشن وجود دارد
  • امکان استفاده از حسگرهای موبایل در اپلیکیشن وجود دارد

با توجه به مواردی که ذکر شد، طراحی سایت ریسپانسیو نمی‌تواند به‌تنهایی جایگزین اپلیکیشن موبایل شود و در نظر داشته باشید که طراحی ریسپانسیو صرفاً برای بهبود تجربه کاربری بر روی موبایل نیست و تجربه کاربری بر روی سیستم‌های دسکتاپ را نیز بهبود می‌بخشد.

چرا کسب‌وکارها نیاز به طراحی وب‌سایت ریسپانسیو دارند؟

بیشتر افراد از دستگاه‌های موبایل استفاده می‌کنند. در صورت طراحی وب‌سایت به‌صورت ریسپانسیو تأثیر آن را در تجارت خود در بازاریابی آنلاین خواهید دید. در این صورت ترافیک سایت خود را مشاهده کرده و از تعداد بازدیدکنندگانی که به سایت شما آمده‌اند شگفت‌زده شوید (برای مشاهده در Google Analytics در سمت چپ Audience را انتخاب کنید، سپس Mobile را مشاهده کنید و ببینید چقدر از ترافیک وب‌سایت شما از طریق موبایل است).

 


Recommended Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *