وب مستر کیست

وب مستر کیست

امروزه در دنیای قدم می‌زنیم که پر از تکنولوژی‌های جدید و مدرنی است که به‌واسطه این تکنولوژی با شغل‌های جدیدی هم روبرو هستیم.  یکی از شغل‌ها می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم وب مستری است و در مورد نقش آن در دنیای طراحی سایت می‌پردازیم برای درک بهتر موضوع مقاله وب مستر کیست و وظایفش چیست را مطالعه نمایید.

وب مستر کیست؟

وب مستر به کسانی می‌گویند که مدیران وب‌سایت هستند و یا افرادی هستند که در مدیریت یک وب‌سایت نقش اساسی ایفا می‌کنند. درواقع می‌توانیم بگوییم وب مسترها همان مدیران سایت هستند. وب مسترها مدیریت محتوای وب‌سایت را به عهده‌دارند. تمامی فن‌های طراحی وب‌سایت ،کد نویسی و همچنین برنامه‌نویسی آشنا می‌باشد.

وب مستروب مستر چیست؟

در سایت‌های کوچک که عمدتاً” توسط یک گروه اداره نمی‌شود ، صاحب وب سایت همان وبمستر است که انجام امور نگهداری ، طراحی ، توسعه وب و همچنین مدیریت محتوای وب سایت بر عهده‌ی وی می‌باشد ، اما در سایت‌های بزرگ‌تر و گروهی ، وبمستر نقش ناظر و یا سرپرست را ایفا کرده و کارمندان و بخش‌های زیردست خود از قبیل بخش پشتیبانی ، مدیر گروه ، مسئول روابط عمومی وب سایت ، فروشگاه ، مسئول طراحی و برنامه‌نویسی و همه و همه را رهبری و هماهنگ می‌کند .

وب مستر

وبمستر شخصی است که در یک سایت نقش اصلی داشته و می‌بایست به امور طراحی و برنامه‌نویسی آشنایی کامل داشته باشد و بتواند در غیاب دیگر اعضاء به‌صورت موقت وظیفه‌ی آنان را انجام دهد . وبمستر می‌تواند به‌عنوان رابط بین مدیر سایت و دیگر پرسنل نیز عمل کند. البته یک سایت به وبمستر متکی نمی‌باشد و وبمستر توسط مدیرکل سایت تائید شده و قابل‌تغییر است ؛ بااین‌وجود ممکن است مدیرکل سایت ؛ خود ، وبمستر سایت باشد .

وبمستر سایت با دیگر اعضاء رابطه‌ی نزدیکی داشته و آن‌ها را در انجام امور و حتی نوشتن کدهای برنامه‌نویس راهنمائی و یاری می‌کند .مدیران بخش‌های مختلف سایت مشکلات و مسائل مربوطه را به وبمستر گزارش کرده و وبمستر باتدبیر و تقسیم‌کار مسائل را حل‌وفصل می‌نماید . امروزه باوجود تغییر رویه‌ی وبلاگ‌ها و تبدیل برخی از آن‌ها ؛ ازنظر صفحات و موضوعات متنوع به چیزی شبیه به وب سایت ، شاید بتوان گفت که مدیر یک وبلاگ نیز یک وبمستر است ! و شاید هم نه ؛ مدیر آن سرویس‌دهنده‌ی ویلاگ وبمستر موردنظر باشد !

مهم‌ترین وظایف مدیر سایت ( وب مستر )

شما به‌عنوان مدیر سایت یا وبمستر ممکن است دریکی از شرایط زیر قرار داشته باشید که به‌تناسب آن وظایف شما تا حدی متفاوت است:

مدیر یک سایت شخصی و جمع‌وجور؛ در این حالت شما باید همه‌کارهای مربوط به یک وبمستر را خودتان انجام دهید اما در اندازه کوچک و جمع‌وجور. حتی برنامه‌نویسی بخش‌های مختلف سایت، گرافیک و ثبت دامین بر عهده شماست. البته درصورتی‌که شما تسلط بر برنامه‌نویسی وب نداشته باشید و با تکنیک‌های طراحی آشنا نباشید، می‌توانید از نرم‌افزارهای مدیریت محتوا که کدهای آماده و طراحی‌شده را در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده نمایید.

مدیر وب‌سایت یک شرکت و یا سازمان بزرگ که چندین نفر نیز کارمند دارید و تحت نظارت شما کار نگهداری سایت را انجام می‌دهند؛ در این حالت شما به کمک یک تیم متخصص، مسئول نگهداری و توسعه یک وب‌سایت می‌باشید. بدیهی است برای مدیریت یک گروه تخصصی از کارشناسان، شما نیز باید دارای مهارت‌های پایه در حوزه‌های مختلف ازجمله برنامه‌نویسی وب، موضوعات بهینه‌سازی سایت در موتورهای جستجو و مسائلی از این قبیل باشید.

مدیر مجموعه‌ای از وب‌سایت‌ها دریکی از شرکت اینترنتی یا اینکه مدیر یک وب‌سایت حرفه‌ای در یک شرکت اینترنتی که دارای ترافیک بالا و کاربران بسیار زیاد می‌باشد و کسب‌وکار آن از طریق اینترنت است. در این حالت نیز شما باید دارای بالاترین تخصص و تجربه درزمینهٔ کاری خود باشید تا بتوانید در دنیای پررقابت مجازی، وب‌سایت تحت نظر خود را به بهترین نحو مدیریت کرده و از سایر رقبا پیشی بگیرید.

درمجموع با توجه به اینکه شما در کدام موقعیت شغلی قرار دارید، برخی از وظایف زیر بر عهده شما می‌باشد:
_ بررسی وضعیت سرور سایت ازنظر صحت کارکرد ، کندی و یا ترافیک آن.
_ پاسخگویی و تشکر از بازخورده‌ای کاربران .
_تهیه بانک اطلاعاتی از کاربران سایت .
_بررسی صحت لینک‌های موجود در سایت.
_بررسی عناوین صفحات مختلف سایت.
_بررسی و رفع مشکلات سایت .
_بهبود وضعیت سئو سایت.
_ثبت سایت و افزایش رتبه‌ آن در موتورهای جستجو.
_بررسی منبع‌های ورود کاربران به سایت .
_بررسی و افزایش کلمات کلیدی .
_بررسی بازدید صفحات سایت و بهبود آن‌ها.
_بررسی صفحاتی که کاربران با دیدن آن از سایت خارج می‌شوند .
_درک نیاز مخاطبان سایت.
_بررسی گستردگی جغرافیایی بازدیدکنندگان سایت.
_بررسی و به‌روز کردن صفحات سایت.
_بررسی سایت‌های پربیننده و مرتبط با سایت جهت درخواست لینک و یا تبلیغات در آن سایت‌ها.
_بررسی شرایط و امکان دو یا چندزبانه کردن سایت .
و …

 


Recommended Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *