گوگل انالیتیک چیست

گوگل انالیتیک چیست
by

با توجه به دنیای رقابتی این روزها برای هر کسب‌وکار اینترنتی شناخت تعاملات کاربران با سایت‌هایشان جهت برنامه‌ریزی مفید و افزایش کاربران ورودی به سایت بسیار مهم می‌باشد. در دنیای مجازی جذب مخاطبان هدف به‌نحوی‌که وفاداری مادام در مشتریان ایجاد شود بسیار مهم و حیاتی می‌باشد؛ اما چطور برای کاربرانی که شناختی از آن‌ها نداریم برنامه‌ریزی کنیم؟ اصلی‌ترین مشکل سایت‌های اینترنتی عدم شناخت رفتار کاربران و عدم اطلاع از علاقه‌مندی کاربران به چه نوع محتوایی می‌باشد تا بتوان نقاط ضعف و قوت را شناخت و بر روی آن‌ها تمرکز نمود. برای رفع این مشکل در ابتدا لازم است مجموعه‌ای از داده‌های مناسب جهت آنالیز و تحلیل به‌منظور بهبود کسب‌وکارمان جمع‌آوری نماییم.در مقاله گوگل انالیتیک چیست باما همراه باشید.

 گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس، یک سرویس رایگان تجزیه‌وتحلیل ترافیک وب‌سایت است که شرکت گوگل از سال ۲۰۰۵ در اختیار کاربران قرار داده است. امروزه گوگل آنالیتیکس ابزار مهمی برای کشف، تفسیر و ارتباط بین الگوهای معنادار در ترافیک وب‌سایت‌ها می‌باشد، که به‌طور گسترده توسط کاربران استفاده می‌شود. سرویس گوگل آنالیتیکس به مدیران وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا فرآیند جمع‌آوری و تحلیل داده‌های وب‌سایت خود را به شکلی دقیق و کامل انجام دهند.

 سرویس گوگل آنالیتیکس

سرویس گوگل آنالیتیکس به‌صورت رایگان انتشار داده‌شده و ابزارهای غنی و پرکاربردی را برای کنترل ترافیک وب‌سایت و هم‌چنین جهت بازاریابی در اختیارتان قرار می‌دهد. این سرویس درواقع توسط مجموعه نرم‌افزاری اورچین تولیدشده بود که بعدها کمپانی گوگل با خرید موسسه اورچین شروع به توسعه و کامل نمودن ابزار تحلیلی آن نمود و سپس در سال ۲۰۰۵ نام آن را به “گوگل آنالیتیکس Google Analytics” تغییر داد. برای بسیاری از سازمان‌های حرفه‌ای استفاده از این سرویس برای تحلیل و کنترل ترافیک وب‌سایت خود یک امر ضروری و مهم می‌باشد. این ابزار با ارائه راهکارهای تحلیلی و کنترلی مناسب همواره باعث صرفه‌جویی‌های قابل‌توجهی در هزینه و زمان می‌گردد. درواقع می‌توان گفت که این سرویس یک پلتفرم آنالیزی است که از ابزارهای آنالیز وب‌سایت “Web Analytics” به شمار می‌آید.

شایان‌ذکر است که این سرویس از تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۱ به روی کاربران ایرانی بسته بود ولی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت و در پی رفع تحریم‌ها به روی کاربران ایرانی باز شد. هم‌زمان با بازگشایی گوگل آنالیتیکس برای کاربران ایرانی برخی دیگر از سرویس‌های گوگل نیز برای مردم باز شد.این سرویس قابلیت‌های متعددی ازجمله ایجاد داشبوردهای سفارشی، مشاهده جریان رفتار کاربران و …. دارد.

گوگل انالیتیک

 اصطلاحات گوگل انالیتیک:

 آیا شما از چنین ابزار مفیدی و اطلاعاتی که درباره سایت شما نشان می‌دهد آگاه هستید؟ داده‌های اساسی‌ای که گوگل آنالیز درباره سایت شما ارائه می‌دهد در پیشرفت آنالیز بهینه‌سازی سایت در این نوشته سعی می‌کنیم توضیح کوتاهی درباره گوگل آنالیز و اطلاعاتی که درباره طراحی سایت شما می‌دهد را برایتان بنویسیم: شما بسیار راهگشا و کارآمد است.

 Audience:

 وقتی شما واردگوگل آنالیتیکس می‌شوید به‌صورت پیش‌فرض اولین گزارشی را که مشاهده می‌کنید، گزارش خلاصه‌ی مخاطبان خواهد بود. این گزارش در گوگل آنالیتیکس به شما می‌گوید چه تعداد کاربران جدید و یا تکراری از وب‌سایت شما بازدید داشته‌اند و برای این بازدید چه میزان زمان سپری کرده‌اند.

Session:

 مدت‌زمانی است که یک کاربر در وب‌سایت شما فعال است. یک دوره در گوگل آنالیتیکس، معمولاً شامل سری فعالیت‌هایی می‌شود که یک کاربر در یک محدوده‌ی زمانی ۳۰ دقیقه‌ای انجام می‌دهد. اگر کاربر از وب‌سایت خارج شود و در کمتر از ۳۰ دقیقه به آن برگردد نیز جزء همان دوره‌ی قبلی محسوب می‌شود.

Bounce Rate:

 به درصد دوره‌های یک صفحه Bounce Rate می‌گویند. این‌ها دوره‌هایی هستند که یک کاربر صفحه‌ی وب‌سایت شمارا مشاهده می‌کند و از همان صفحه از وب‌سایت شما خارج می‌شود.

% New Sessions:

 میانگین درصد بازدیدهایی است که برای اولین بار توسط کاربران جدید اتفاق می‌افتد. این گزینه در گوگل آنالیتیکس معیار خوبی برای بررسی تغییرات فاحشی که بر روی وب‌سایت خود می‌دهید، می‌باشد.

Real-Time:

 در این بخش از گوگل آنالیتیکس شما می‌توانید مشاهده کنید چه تعداد کاربر هم‌اکنون در وب‌سایت شما حضور دارند. همچنین در ۶۰ ثانیه گذشته و ۳۰ دقیقه قبل چه تعداد مراجعه‌کننده داشته‌اید.همچنین در گوگل آنالیتیکس با استفاده از گزینه‌های Locations می‌توانید بفهمید کاربران از کدام کشورها به وب‌سایت شما واردشده‌اند. گزینه‌های Traffic Sources و Behavior نیز نوع ورود و رفتار بازدیدکنندگانتان را نشان می‌دهد. برای آنکه بدانید آیا کاربران با وب‌سایت شما وارد تعامل شده‌اند یا خیر، مثلاً در کارگاه یا خبرنامه‌ی شما ثبت‌نام کرده‌اند، از گزینه‌ی Conversions استفاده کنید.

Referral:

 این گزینه در گوگل آنالیتیکس نشان می‌دهد که ترافیک ایجادشده توسط کاربران به‌وسیله‌ی لینک‌ها در وب‌سایت‌های دیگر که به وب‌سایت شما لینک داده‌اند، ایجادشده است.

Social:

 تعداد دوره‌هایی را نشان می‌دهد که کاربران از طریق شبکه‌های اجتماعی به وب‌سایت شما واردشده‌اند.

Email:

 نشان می‌دهد کدام بازدیدها از طریق لینک موجود در ایمیل‌های ارسالی می‌باشد.

Users

یوزر‌ها یا کاربران کسانی هستند که حداقل یک‌بار در یک جلسه وارد سایت یا فروشگاه ساز شما شده‌اند و از آن استفاده کرده‌اند.

Pageviews

این بخش نشان‌دهنده تعداد دفعه‌هایی است که صفحه سایت شما توسط کاربران دیده‌شده است.

Goals

هدف‌های نشان داده‌شده در این بخش به شما کمک می‌کند تا بتوانید بررسی و تحلیل درستی از فعالیت‌های کاربران و استفاده‌کنندگان از صفحه‌های خودتان در دست داشته باشید.

Conversions

تعداد دفعاتی است که شما به هدف‌های موردنظرتان دست‌یافته‌اید.

Campaigns

این بخش به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید پا رام‌تر را به هر یک از URL در سایتتان اضافه کنید شما این قابلیت خواهید توانست داده‌های بیشتری درباره ترافیک ارجاع داده‌شده به سایتتان به دست آورید و درنتیجه این پارامتر برای بررسی افزایش رتبه سایت شما کمک شایانی می‌کند.

Acquisition

این بخش نشانگر آن است که شما به چه نحوی کاربران سایتان را آماده و تجهیز و راضی می‌کنید.

Behavior

این بخش و داده‌های آن به شما یاری خواهد کرد تا بتوانید محتوا و مطالب خودتان را بهینه‌سازی و بهبود بدهید.

گوگل انالیتیک

چرا تمام مدیران وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها به گوگل آنالیتیک نیاز دارند؟

آیا شما یک وبلاگ شخصی دارید یا آنکه یک وب‌سایت را مدیریت می‌کنید؟ اگر جواب شما به این سؤال مثبت است، دیگر مهم نیست که کدام‌یک را داشته باشید، درهرصورت شما به گوگل آنالیتیک نیاز خواهید داشت. چرا؟ برای آنکه جذب مخاطب بیشتر برایتان مهم است و گوگل آنالیتیک در این مسیر به شما کمک خواهد کرد. موارد زیر فقط چند تا از سؤالاتی هستند که به کمک این ابزار تحلیل‌گر می‌توانید پاسخ آن‌ها را بیابید:

چند نفر از وب‌سایت من بازدید می‌کنند؟

افراد به‌طور متوسط چه مقدار زمانی در وب‌سایت من وقت می‌گذرانند؟

آیا محتویات صفحات من به‌اندازۀ کافی واضح و جذاب هستند؟

خوانندگان وبلاگ من به چه مطالب و موضوعاتی علاقه‌مند هستند؟

بازدیدکنندگان من در چه شهرها و کشورهایی زندگی می‌کنند؟

آیا داشتن یک وب‌سایت واکنش گرا و مناسب گوشی برای من لازم است؟

بازدیدکنندگان از طریق چه وب‌سایتی به ‌سایت من رهنمون می‌شوند؟

کدام تکنیک‌های بازاریابی بیشترین تأثیر را بروی ترافیک وب‌سایت من دارند؟

کدام صفحات وب‌سایت من دارای بیشترین میزان محبوبیت هستند؟

چه تعداد از بازدیدکنندگان من تبدیل به مشتری می‌شوند؟

بازدیدکنندگانی که به مشتری تبدیل می‌شوند چه ویژگی‌هایی دارند؟

چطور می‌توانم سرعت وب‌سایت خود را افزایش دهم؟

گوگل آنالیز می‌تواند آمار مربوط به وب‌سایت شمارا تبدیل به یک منبع ارزشمند برای شناخت کاربران و بهینه‌سازی وب‌سایت برای آن‌ها کند. پس یک‌لحظه هم در استفاده از آن شک نکنید. البته تا یادمان نرفته باید به شما بگوییم که گوگل آنالیز را می‌توان بروی برنامه‌های گوشی (اندروید و iOS) هم نصب کرد.

 


Recommended Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *