سئو درون صفحه و سئو بیرون صفحه

سئو درون صفحه و بیرون صفحه

در بحث سئو درون صفحه و سئو بیرون صفحه پس از انتخاب موضوع و کلمات کلیدی نکته‌ای که برای شروع کار باید مورد توجه قرار گیرد، آن است که شما برای کاربر مطلب می‌نویسید نه مرورگر. یعنی محتوای شما باید در درجه‌ی اول برای کاربر مفید و قابل استفاده باشد. از آنجا که فهم موتورهای جستجو به مرور زمان و پیشرفت‌هایش به زبان فهم انسان نزدیک تر شده‌اند، قدم بعدی در تولید محتوا، خوانا بودن محتوای شما برای موتورهای جستجو است. در دسته‌بندی‌های کلی سئو آن را به دو بخش سئو درون صفحه و سئو بیرون صفحه تقسیم کردیم.

سئو درون صفحه(on page seo)

در این بخش می‌خواهیم بدانیم که سئو درون صفحه به چه معناست؟
مجموعه اقداماتی که موجب می‌شود سایت شما از نظر سرعت ، امنیت ، مشاهده‌پذیری، دسترسی بهبود یافته و محتوای قابل‌خواندن، برای موتورهای جستجو در رده‌ی بالایی قرار گیرد را سئوی درون صفحه (on page seo)تعریف می کنیم.
این روش پایه ی تمام بهینه‌سازی‌های شما بوده و اعم از کنترل تمام عناصر و کدهای داخل صفحه شما مانند متن‌ها، تصاویر، پیوندها و … می‌باشد. به طور کلی هرچیزی که شما در صفحه خود بارگذاری می‌کنید در دسته‌ی سئو درون صفحه قرار می‌گیرد.
هرگونه تغییری که در محتوای سایت توسط شما ایجاد شود به طور مستقیم در نتایج جستجو تأثیر می‌گذارند.
انجام درست و صحیح سئو درون صفحه (on page seo) قبل از سئو بیرون صفحه (off page seo) اهمیت بسیار زیادی دارد.

سئو درون صفحه و سئو بیرون صفحه

در بحث بهینه‌سازی درون صفحه اگر از اهمیت تراکم کلمات کلیدی و کیفیت متاتگ ها که نکات اولیه هستند عبور کنیم، نکات پیچیده‌تر و مهم‌تری نیز در این بخش وجود دارد که می‌تواند توانایی شما را در بهینه‌سازی به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشد:
– لینک‌های خود را کوتاه و متشکل از کلمات کلیدی قرار دهید و از url هایی که ظاهر خوبی ندارند بپرهیزید.بر اساس الگوریتم‌های گوگل ۲ یا ۳ کلمه‌ی اول آدرس شما تأثیر زیادی در نتایج جستجوها خواهند داشت .
– تیتر صفحه خود (title page) را با کلمات کلیدی آغاز کنید.
– استفاده از عکس، ویدیو و رسانه در صفحه میزان خروج کاربر و زمان ماندن کاربر در صفحه شمارا افزایش داده و با این کار رتبه‌ی شما را بهبود می‌بخشد.
– استفاده از لینک‌های خروجی مرتبط با محتوای سایت و ارتباط برقرار کردن با سایت‌های با رتبه بالا در رتبه‌ی صفحه‌ی شما نیز تأثیر خواهد داشت.
– کلمه‌ی کلیدی انتخاب‌شده‌ی خود را بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کلمه‌ی اول نوشته‌ی خود قرار دهید.با این کار تائید می‌کنید که محتوای نوشته‌شده مرتبط با همان کلمه کلیدی معرفی شده است.
– قرار دادن تیترها در تگ h1 نکته مهمی است که ظرافت‌های آن را می‌توانید در مقاله‌ی دیگر ما با عنوان تگ h مطالعه کنید.
– سرعت بارگذاری سایت خود را بالابرده و به زیر ۴ ثانیه برسانید.
– از پیراینده‌هایی مانند بهترین بزرگ‌ترین در تیترهای خود و کلمات کلیدی طولانی‌تر خود استفاده کنید.
– نوشتن محتوای بلند و طولانی بیش از ۱۵۰۰ کلمه رتبه شما را افزایش خواهد داد.
– استفاده از دکمه اشتراک‌گذاری در صفحات و شبکه‌های اجتماعی احتمال دیده شدن شما را در این صفحات افزایش می‌دهد.
خلاصه‌ی سئو درون صفحه  را می‌توانید در اینفوگرافیک زیر مشاهده کنید:

اینفوگرافیک سئو درون صفحه

پس از اعمال اصول سئو درون صفحه نوبت به اقداماتی می‌رسد که خارج از صفحه وب شما برای بهبود رتبه در نتایج جستجو به یاری شما می‌آیند. سئو بیرون صفحه با ایفای نقش مکمل سئو درون صفحه، طراحی سایت و سئو سایت شما را به موفقیت نزدیک می کند.

سئو بیرون صفحه

سئو بیرون صفحه(off page seo)

سئو بیرون صفحه (off page seo) به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که در خارج از صفحه‌ی سایت برای بهبود رتبه در نتایج جستجو انجام می‌شود.
سئو بیرون صفحه یک فرایند نامحدود است که توسط مهندسین سئو در روند طراحی سایت برای به دست آوردن پیوند دهندگان بیشتر انجام می‌شود و روش‌های زیر از متداول‌ترین و پرکاربردترین روش‌های آن است:

– لینک بیلدینگ

به هر فعالیتی که موجب ساختن لینک از صفحه شما شود لینک بیلدینگ می‌گوییم.هرگونه لینک داخلی و خارجی که به هر روشی در صفحه‌ی شما قرار بگیرد و یا هر صفحه‌ای که به مطالب و صفحات شما بک لینک بدهد جزو فرایند لینک بیلدینگ محسوب می‌شود.

– شبکه‌های اجتماعی

با معرفی صفحه خود در شبکه‌های اجتماعی علاوه بر برند سازی و معرفی سایت برای کسانی که به محتوای شما نیاز دارند و دسترسی آسان آن‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی به صفحه خود با به اشتراک‌گذاری مطالب در شبکه‌های اجتماعی سرعت ایندکس سایت شما بالاتر رفته و با ورود کاربران به صفحه شما ترافیک سایت نیز افزایش پیدا می‌کند.

– ثبت سایت در موتورهای جستجو و دایرکتوری‌های مختلف

با ثبت سایت خود در موتورهای جستجو گوگل بینگ یاهو به‌طور رایگان و دایرکتوری‌های مختلف می‌توانید بازدید سایت خود را بالا برده و قدم مؤثری در بهبود سئو و طراحی سایت خود بردارید.


Recommended Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *