ui و ux چیست

ui و ux چیست
by

در طراحی سایت دو کلمه UX و UI بسیار استفاده می‌شود و عنوان شغلی برخی از طراحان وب‌سایت UX Designer و برخی دیگر UI Designer می‌باشد.اینکه کلا ui و ux چیست و تفاوت این دو در کجاست در این مقاله سعی داریم این دومورد و تفاوت بین این دو را به‌طور کامل برای شما شفاف‌سازی نماییم.

به‌صورت بسیار ساده UI که مخفف User Interface design می‌باشد بخشی از طرح می‌باشد که زمانی که کاربر در حال رؤیت وب‌سایت می‌باشد آن را مشاهده می‌نماید و UX که مخفف User Experience design می‌باشد به تجربه کاربر از رؤیت وب‌سایت گفته می بشود.

ui ux

طراحی رابط کاربری (UI) چیست؟

اگرچه طراحی رابط کاربری مفهومی قدیمی‌تر بوده و بیشتر از آن استفاده‌شده است، اما به علت برداشت‌های غلط بسیار، یافتن پاسخی برای سؤال “طراحی رابط کاربری چیست؟” امری دشوار است. درحالی‌که تجربه کاربر، مجموعه‌ای از وظایف متمرکز بر بهینه‌سازی محصول برای استفاده همراه با لذت کاربر و افزایش کارایی است، طراحی رابط کاربری مکمل آن است و شکل و ظاهر، حس و جذابیت محصول را دربرمی گیرد. همانند طراحی تجربه کاربری، طراحی رابط کاربری نیز نقشی چندوجهی و چالش‌برانگیز است. طراح رابط کاربری مسئول تبدیل محتوا،طرح و ظاهر یک محصول به تجربه‌ای جذاب برای کاربر است.

برخلاف رابط کاربری (UI)، تجربه کاربری (UX) مفهومی کاملاً دیجیتال است. نقش طراحی رابط کاربری برای هر رابط دیجیتال و کاربران آن درزمینهٔ احساس ناشی از برند و اعتماد به برند نقشی بسیار مهم و ضروری می‌باشد. گرچه ارتقا حس ناشی از برند و اعتماد به برند به‌طور خاص وظیفه‌ی طراح رابط کاربری نیست، اما طراحی رابط کاربری محصولات برند بر این دو موضوع تأثیرگذار است.

آخرین وظیفه‌ی طراح رابط کاربری نیز پیاده‌سازی طراحی به کمک یک توسعه‌دهنده است. درگذشته تفاوتی میان طراح رابط کاربری و توسعه‌دهنده قائل نمی‌شدند. اما امروزه طراح وب (که درواقع همان طراح رابط کاربری است که توانایی کد نویسی دارد) به‌عنوان طراح رابط کاربری شناخته می‌شود. درحالی‌که طراح تجربه کاربری نیازی به کد نویسی ندارد. طراحی رابط کاربری امری است که بر پایه ساخت رابط کاربری‌هایی جذاب با گذر زمان تکیه دارد و باگذشت زمان دچار تکامل و تغییر می‌شود.

به‌طورکلی می‌توان گفت طراحی رابط کاربری سه بخش از محصول را تشکیل می‌دهد:

 Sense: شامل کنش و واکنش محصول در رابطه با ورودی کاربر و یا محیط‌های نمایش متفاوت است

 Skin : شامل نمایش بصری و گرافیکی محصول است

Makeup :شامل دستورالعمل‌ها و نکات و راهنماهایی است که کمک می‌کند کاربر تجربه بهتری داشته باشد.

محصول نهایی UI :

طراحی رابط کاربری نهایی

برنامه‌های کاربردی :

Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks

 UX Designچیست ؟

ux

User Experience – UX شامل رفتار، حالت و احساست کاربر در مورداستفاده از یک محصول و یا سیستم خاص گفته می‌شود. تجربه کاربر شامل جنبه‌های عملی، تجربی، مؤثر ، معنی‌دار و جنبه‌های باارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می‌باشد، که شامل درک کاربر از جنبه‌های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره‌وری می‌باشد. بر اساس تعریف ISO عنوان user experience شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت‌ها، پاسخ‌های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعدازآن اطلاق می‌گردد.

وظیفه طراح وب‌سایت چیزی بیش از طراحی محیطی زیبا برای وب‌سایت شما می‌باشد که طراح می‌بایست هیجان و احساسات کاربران شمارا در نظر بگیرد و سایت را به‌گونه‌ای طراحی نماید تا وب‌سایت شما ارتباط احساسی برقرار نماید. طراح وب‌سایت یکی از مهم‌ترین اعضای تیم شما می‌باشد که درصورتی‌که کار خود را به‌درستی انجام دهد تأثیر بسیار مثبتی در کسب‌وکار شما خواهد داشت . مارک زاکربرگ خالق فیس بوک میز طراحان وب‌سایت خود را نزدیک میز خود قرار داده بود تا بدین‌وسیله هم کار ایشان را دائماً تحت نظر داشته باشد و هم بتواند خط‌مشی و دیدگاه‌های خود را دائماً به ایشان منتقل نماید تا بدین‌وسیله طراح با درک بهتر فعالیت وب‌سایت طراحی‌های مفهومی‌تری را ارائه نماید. مهندسان در کار طراحی سایت بخش‌هایی را پیاده‌سازی می‌نمایند که کاربر مشاهده نمی‌نماید و منطق و اصول کار را پیاده‌سازی می‌نمایند حال‌آنکه طراحان وب‌سایت رابط کاربری وب‌سایت را پیاده‌سازی می‌نماید.

محصول نهایی UX :

Wireframes صفحه , storyboards و  sitemap

برنامه‌های کاربردی :

Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks, InVision

تفاوت UI و UX

ui ux

با یک مثال به تفاوت UI و UX می‌پردازیم، فکر کنید قرار است دکمه Close (یا همان ضربدر قرمزرنگ پنجره My Computer) را طراحی کنیم، انتخاب رنگ قرمز و نماد ضربدر مربوط به UI می‌باشد، در اینجا استفاده از رنگ سبز و دکمه به‌اضافه معنی اشتباهی را می‌رساند. (یعنی کاربر با دکمه ضربدر به فکر حذف و با دکمه به‌اضافه به فکر اضافه کردن چیزی می‌افتد.)
بعد از طراحی UI نوبت به انتخاب یک مکان برای دکمه Close می‌رسد تا کاربر با آن راحت کار کند که به آن UX گفته می‌شود، اگر ما دکمه را وسط صفحه قرار دهیم، کاربر به‌کرات اشتباها روی آن کلیک می‌کند و حس بدی به او منتقل می‌شود، پس بهتراست مکان مناسب‌تری برای آن انتخاب شود (بهترین مکان گوشه بالا سمت راست می‌باشد.) که کاربر در صورت لزوم به آن قسمت برود و خیلی کمتر اشتباهاَ روی آن کلیک کند.UI و UX مکمل یکدیگر شناخته می شوند. هر دوی آن ها در محصول برای ایجاد تجربه ای دلنشین برای کاربر ضروری اند و نمی توان یکی را بر دیگری ارجح دانست.

طراحی رابط کاربری

در طراحی رابط کاربری بحث بر سر رنگ و رو دادن به ساختار و محتوا است – یعنی آنچه کاربر در حین تجربۀ خود خواهد دید. در این مرحله است که برندیگ، رنگ‌ها، تایپوگرافی، گرافیک‌ها، عکاسی و دیگر المان‌های بصری مطرح می‌شوند. رابط کاربری بر روی نیاز برند (نه کاربر) تمرکز دارد و تلاش می‌کند آنچه را ارائه دهد که ازنظر بصری مناسب با زمینۀ کاری این برند است.طراحان خوب رابط کاربری تمام محدودیت‌های کد نویسی، توسعه و همچنین زمان بارگذاری یک صفحه را در هنگام طراحی مدنظر قرار می‌دهند.

آن ابزاری که در طراحی رابط کاربری استفاده می‌شود:

 نمونه رنگ‌ها، تایپوگرافی، عکاسی، نرم‌افزارهای گرافیک

رابط کاربری در عمل:

 وقتی‌که یک صفحه می‌بینید که در آن از یکرنگ آبی خنک استفاده‌شده است، نوشته‌ها واضح هستند و تصاویر بسیار خوبی به‌کاررفته که باعث می‌شود حس کنید مشغول سفر هستید، درواقع مشغول تماشای یک رابط کاربری خوب هستید.

 


Recommended Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *