ساختار آدرس url در سئو

url

از اصول مهم و پایه‌ای بهینه‌سازی صفحات برای موتورهای جستجو به دنبال بحث طراحی سایت، بهینه‌سازی و ساختار صحیح آدرس url صفحات است. اجرای ساختار آدرس‌دهی موردپسند موتورهای جستجو به سرعت ایندکس صفحات و مطالب شما توسط موتورهای جستجو کمک کرده و هم چنین داشتن ساختار آدرس مناسب بر روی کلیک گرفتن شما از لینک‌های اشتراک‌گذاری شده در شبکه‌های اجتماعی تأثیر بسیاری خواهد گذاشت. در این مقاله به بررسی ساختارهای آدرس‌دهی موردپسند موتورهای جستجو و کاربران خواهیم پرداخت.

urlساختار آدرس url(Uniform Resource Locator)

برای بهینه‌سازی آدرس‌های url به طوری که برای انسان قابل فهم باشد ابتدا لازم است که با ساختار آدرس‌های صفحات وب آشنا شویم.

آدرس‌های url شاید به نظر ساده بیایند اما در واقع متشکل از اعضای مهمی هستند که اگر هرکدام در جای اشتباهی قرار گیرند شما را به صفحه نادرستی هدایت می‌کند.

هر آدرس url  به ۴ قسمت اصلی تقسیم می‌شود:

بخش اولhyper transfer protocol) 🙂 محبوب‌ترین پروتکل برای برقراری رابطه بین کلاینت و سرور در لایه application  در اینترنت می‌باشد.(http)

بخش دوم: نام دامنه وب‌سایت(www.company.com)

نام دامنه شما همان آدرس وب سایتتان است.بهتر است این آدرس متشکل از دو یا سه کلمه و کوتاه باشد که به خاطر سپردن آن برای کاربر آسان شود. برخلاف گذشته که استفاده از کلمات کلیدی در آدرس در رتبه‌بندی سایت مؤثر بود اکنون رعایت این نکته در سئو ی سایت شما تأثیری نخواهد داشت.

بخش سوم: نام زیرپوشه

زیرپوشهزیرپوشه‌ها دارای دو مؤلفه‌ی عمق و عرض است:

عمق زیرپوشه: تعداد زیرپوشه‌هایی که در دامین یافت می‌شود عمق زیرپوشه را مشخص می‌کند. هرچه عمق سایت شما کمتر باشد از نظر سئو سایت بهتری دارید. همیشه سعی کنید عمق وب سایتتان کمتر از ۳ باشد. در نام گذاری زیرپوشه‌ها به جای اعداد و ایدی ها از کلمات کلیدی و مرتبط با موضوع صفحه استفاده کنید.

عرض زیرپوشه: تعداد صفحاتی که در هر پوشه وجود دارد عرض صفحه را تعیین می‌کند. تعداد زیاد صفحات تا زمانی که محتوای تکراری نداشته باشند در کیفیت سایت شما تأثیری نخواهند داشت اما نکات بهینه‌سازی محتوا در صفحات را نیز نباید فراموش کرد.

بخش چهارم:  نام فایل مورد درخواست

در نام گذاری صفحات دقت کنید که نام انتخاب شده با محتوای شما مرتبط باشد و خالی از اعداد و ایدی ها باشد. در استفاده از کلمات ترکیبی بین کلمات از خط تیره (-)استفاده کنید تا مرورگر کلمات شما را به عنوان یک کلمه بخواند.

اینفوگرافیکدر استفاده از کلمات نام گذاری با استفاده از معادل انگلیسی کلمات بیشتر از استفاده از خود کلمات فارسی نتیجه‌بخش است چرا که اگر از کلمات فارسی استفاده کنید در هنگام اشتراک‌گذاری لینک آدرس صفحه در شبکه‌های اجتماعی اعداد و عبارات ناخوانایی ظاهر می‌شود که تمایل کاربر را برای زدن بر روی لینک کم می‌کند.

 

 


Recommended Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *