لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ

لینک سازی یا لینک بیلدینگ (link building) در طراحی سایت و بهینه‌سازی موتورهای جستجو مجموعه‌ی فعالیت‌هایی تعریف می‌شود که برای ایجاد ساختاری محکم از لینک‌های مرتبط ، در درون و بیرون یک وب‌سایت انجام می‌گیرد. هدف از لینک سازی ، ارتقای رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو است. در بخش لینک بیلدینگ با دو مبحث لینک‌های داخلی و خارجی و بک لینک‌ها روبه‌رو هستیم که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

لینک‌های داخلی و خارجی

استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی در بخش سئو درون صفحه (on page seo) از نکاتی است که رعایت آن، برخلاف تصور بسیاری از تولیدکنندگان محتوا، به به دست آوردن رتبه بالا در سایت شما کمک می‌کند.

لینک داخلی:لینک‌هایی که به همان دامنه‌ای که صفحه در آن قرار دارد لینک داده می‌شود.

لینک خارجی:لینک‌هایی که به دامنه‌ای مجزا ارتباط می‌دهند.

لینک بیلدینگنکات استفاده از لینک داخلی:

استفاده از لینک‌های داخلی در ابتدای متن و عدم استفاده‌ی بیش‌ازحد از لینک‌های داخلی اثر لینک‌ها را بیشتر می‌کند.

این لینک‌ها ترافیک سایت شما را بالا برده و کاربر را به صفحاتی که ممکن است بازدید کمتری داشت باشند ، هدایت می‌کند و علاوه بر بیشتر کردن زمان ماندن کاربر در سایت، رنک سایت را در صفحات مختلف سایت تقسیم می‌کند.

زمانی که شما در میان یک مطلب کاربر را به صفحه‌ای با اطلاعات مرتبط و یا اطلاعات بیشتری راجع به یک کلمه یا جمله لینک می‌دهید، میزان رضایت‌مندی کاربر از محتوای کلی صفحات بیشتر شده و به‌جای جستجو در سایت‌های مختلف در سایت شما، به تمام نیازهای خود دست پیدا می‌کند. ربات‌های مرورگر نیز با استفاده از این لینک‌های داخلی داخل صفحات سایت به خزش درمی‌آیند و هیچ صفحه‌ای بن‌بست و غیرقابل ارتباط با صفحات دیگر باقی نمی‌ماند.

نکات استفاده از لینک‌های خارجی:

در استفاده از لینک‌های خارجی در متن و صفحات خود در درجه‌ی اول به مرتبط بودن مطالب سایت مقصد با صفحه خود توجه کنید. دقت داشته باشید که لینک دادن به صفحات با رتبه‌ی بالاتر در بهبود رتبه‌ی صفحه شما مؤثر بوده و در صورت وجود محتوای مفید و مرتبط در سایت مقصد موجب بهینه‌سازی هرچه بهتر صفحه شما در نظر موتورهای جستجو خواهد بود.

همواره سعی کنید از لینک‌های داخلی و خارجی به صورت سینوسی استفاده کنید و لینک‌ها را در متن با رنگ خاصی مشخص کنید. با لینک‌های زیاد و تکراری کاربر را خسته نکنید و از قرار دادن لینک‌های خراب و غیرمفید بپرهیزید.

بک لینک‌ها

بک لینکامروزه در طراحی سایت بحث بک لینک‌ها، به دنبال دغدغه‌های دنیای اینترنت، تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی مطرح می‌شود. در این بخش به شما می‌گوییم که بک لینک چیست و چه اندازه در طراحی سایت و بهینه‌سازی موتورهای جستجو مؤثر است.

بک لینک چیست؟

بک لینک به پیوندهایی گفته می‌شود که سایت‌های دیگر به صفحه شما می‌دهند. زمانی که شما از لینک خارجی در صفحه خود استفاده می‌کنید، درواقع برای سایت مقصد یک بک لینک ساخته‌اید.

درواقع بک لینک یک لینک خروجی از هر صفحه‌ای به صفحه‌ی شماست. هرچه صفحه‌ی شما بک لینک بیشتری دریافت کند محبوبیت آن در نظر گوگل بیشتر خواهد شد.

گوگل به بک لینک‌ها بر اساس میزان محبوبیت و تعداد رتبه می‌دهد. هر لینکی که توسط موتورهای جستجو در هر سایتی به صفحه شما پیدا شود، بک لینک بوده و صفحاتی که بک لینک طبیعی زیادتری دارند و همچنین محتوای بهینه و منظمی قرار می‌دهند، رتبه بهتری را کسب می‌کنند.

در طراحی سایت داشتن مطالب مفید و به‌روز صفحات دیگر را قانع می‌کند که به مطالب شما بک لینک بدهند، پس همواره نکات گفته‌شده در بحث بهینه‌سازی محتوا را به خاطر داشته باشید.

نکاتی که در ایجاد بک لینک باید از آن‌ها پرهیز کنید:

-لینک شدن کلمه کلیدی سایت به مقدار غیرمتعارف

افراط در لینک دادن با کلمه کلیدی در بهینه‌سازی موتورهای جستجو تأثیر معکوس می‌گذارد و نه‌تنها رتبه‌ی سایت شما را بهبود نمی‌دهد، بلکه موتور جستجو شما را اسپم می‌کند.

-لینک شدن در تمامی صفحات سایت

هیچ ادمینی حاضر نمی‌شود که لینک شما را در تمام صفحات سایت خود قرار دهد مگر درازای  دریافت هزینه که بک لینک شما را غیرطبیعی می‌کند و هدف در این بحث دریافت بک لینک‌های طبیعی است.

-لینک شدن صفحه اصلی سایت

این‌که صفحات به صفحه اصلی سایت شما لینک بدهند و نه به محتوا و مطالب سایت، برای شما باید این نگرانی و دغدغه را راجع به بهینه و مفید نبودن مطالب سایت به وجود بیاورد.

-لینک شدن سایت شما در سایت‌های غیر مرتبط

لینک‌هایی که صفحات با موضوعات غیر مرتبط به شما می‌دهند همواره جزو لینک‌های بد برای شما محسوب می‌شوند.

-لینک شدن سایت در سایت‌های بی‌کیفیت

سایت بی‌کیفیت در این بخش سایتی تعریف می‌شود که فاقد نکات بهینه‌سازی محتوا و دارای محتوای کپی و غیرمفید باشد. بک لینک داشتن از این‌گونه سایت‌ها به رتبه سایت شما آسیب خواهد زد.

لازم به ذکر است که در طراحی سایت اگر در موارد بالا نیز لینک داده‌شده nofollow باشد بر سایت شما تأثیر منفی نخواهد داشت. اما این سؤال پیش می‌آید که لینک nofollow  چگونه لینکی است؟

استفاده از nofollow در لینک به موتور جستجو می‌گوید که لینک را دنبال نکند.درواقع لینک را معرفی می‌کنیم ولی تائید نمی‌کنیم پس از اعتبار خودمان کم نمی‌شود.البته در الگوریتم‌های تازه‌ی گوگل لینک دادن مطالب و صفحاتی که ارتباط موضوعی با هم ندارند رتبه منفی در طراحی سایت و سئوی سایت شما به حساب می‌آید.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *